اقتصادی

پیش‌بینی افزایش صادرات LPG ایران به 6 میلیون تن اقتصادی

پیش‌بینی افزایش صادرات LPG ایران به 6 میلیون تن اقتصادی

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از اس اند پی گلوبال، ‌پیش‌بینی می‌شود ایران در سال ۲۰۲۲ معادل ۶ میلیون تن LPG صادر کند و چین همچنان یکی از اصلی‌ترین مشتریان گاز ایران در بازار جهانی باشد.

منابع آگاه می‌گویند در صورتی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران که در زمان دولت ترامپ اعمال شده بود برداشته شوند ممکن است شاهد افزایش این رقم هم باشیم.

این منابع گفته‌اند متناسب با ظرفیت موجود کشتی‌ها برای حمل گاز، ایران می‌تواند ماهانه ۴۵۰ تا ۵۳۰ هزار تن گاز صادر کند.

گفته می‌شود تولید LPG ایران در حال افزایش است اما مشکل اصلی در صادرات این حامل انرژی محدود بودن نفتکش‌هایی هستند که می‌توانند در بنادر ایران پهلو بگیرند.هم‌اکنون چین بزرگ‌ترین واردکننده LPG ایران است و پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۲۲ هم این روند ادامه پیدا کند.

یک منبع آگاه دیگر می‌گوید ایران در دسامبر سال ۲۰۲۱ برابر با ۵۳۱ هزار تن، در ماه نوامبر ۵۳۹ هزار تن، و در ماه اکتبر ۳۶۳ هزار تن گاز صادر کرده است که این محموله‌ها شامل گازهای پروپان و بوتان نیز بوده‌اند.

گلوبال پلتز به نقل از منابع آگاه گفته بیشترین صادرات LPG ایران مربوط به سپتامبر سال ۲۰۲۱ با رقم ۵۵۶ هزار تومان بوده است.

فعالان بازار می‌گویند بین ماه‌های جولای تا آگوست سال گذشته میلادی صادرات LPG ایران به بالاترین میزان ۱۲ سال گذشته رسید و در حدود ۵۰۰ هزار تن در ماه بوده است.

ایران در سال ۲۰۲۱ معادل ۵.۵ میلیون تومان LPG صادر کرد و برخی منابع آگاه می‌گویند که در سال ۲۰۲۲ ایران ۵.۶ میلیون تن LPG صادر خواهد کرد اما تحلیلگران پیش‌بینی کرده‌اند امسال ایران ۱.۹ میلیون تن صادرات به LPG خود اضافه خواهد کرد. ایران همچنین می‌خواهد تولید گاز خود را روزانه ۱۳۰ میلیون مترمکعب افزایش دهد.

انتهای پیام/


لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا